09-06-2021

Niewyraźne widzenie w nowych okularach

Niewyraźne widzenie w nowych okularach

Niewyraźne widzenie w nowych okularach to bardzo poważny problem, na który należy natychmiast zareagować. Po to kupujesz okulary korekcyjne lub zmieniasz szkła na nowe, aby widzieć lepiej, a nie gorzej. Jaka może być tego przyczyna?

Musisz przyzwyczaić się do mocniejszych szkieł korekcyjnych lub innego kształtu oprawek

Po każdej zmianie szkieł na mocniejsze musisz liczyć się z tym, że twoje oko będzie potrzebowało kilku dni, aby przyzwyczaić się do nowego. Po założeniu okularów z nowymi szkłami możesz odczuwać „pływanie obrazu”, uczucie ucisku w oczach, może pojawić się również ból głowy. Jeżeli objawy nie ustąpią po kilku dniach, oznacza to, że ze szkłami jest coś nie tak.

Należy również wziąć pod uwagę, że wymieniając szkła wraz z oprawkami, zyskujesz nowe pole widzenia, do którego twoje oko musi się przyzwyczaić. Np. jeżeli dotychczas twoje oprawki miały kształt owalny, a tym razem mają kwadratowy, oko na nowo musi się przyzwyczaić. Trzeba to wziąć pod uwagę, zanim pojawią się niepokoje związane z szukaniem przyczyn niewyraźnego widzenia.   

Problemem twoja wada wzroku, a nie okulary

Pomimo najlepszych chęci z dobraniem szkieł korekcyjnych do wady wzroku, niektóre choroby oczu są na tyle przebiegłe, że to uniemożliwiają. Jednego dnia możesz widzieć w zalecanych szkłach świetnie, natomiast drugiego mieć rozmazany obraz. Najczęściej taka sytuacja pojawia się w przypadku zaawansowanych chorób oczu lub przy uszkodzeniu struktury oka. Często okulary nie są tu w stanie pomóc, ponieważ problemem nie jest wada wzroku, a znacznie poważniejsze schorzenie.

Natychmiast znajdź przyczynę niewyraźnego widzenia w nowych okularach

Jeżeli po kilku dniach (maksymalnie 3) od założenia nowych okularach nadal masz opisane powyżej trudności z widzeniem, wybierz się do salonu optycznego, w którym były one wykonywane. Opisz sytuację. Optyk sprawdzi, czy wydane zostały ci prawidłowe szkła. Jeżeli nie one będą problemem, zaleci ponowne zapisanie się do okulisty, w celu znalezienia prawdziwej przyczyny zaistniałej sytuacji.