01-02-2021

Kiedy udać się na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Kiedy udać się na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty? Optyk Sosnowiec

Telefony, tablety i inne nowinki technologiczne sprawiają, że wzrok ma ciężką przeprawę w zachowaniu zdrowia i pełnej sprawności. Spora część społeczeństwa musi nosić okulary, aby chronić oczy lub po to, aby po prostu lepiej widzieć. Praktycznie każdego z nas czeka wizyta u okulisty lub optometrysty.

Kim jest optometrysta?

Optometrysta to specjalista w dziedzinie diagnozowania i korekcji wad wzorku takich, jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, starowzroczność, zaburzenia widzenia obuocznego, zaburzenia akomodacji oka.

Z usług tego specjalisty możesz skorzystać w większości profesjonalnych salonów optycznych. Wykonuje on specjalistyczne komputerowe badania wzroku pozwalające na bardzo precyzyjne dobranie okularów do konkretnej wady.

Aby optyk mógł tytułować się mianem optometrysty musi posiadać tytuł magistra lub inżyniera w zakresie Optyki Okulistycznej lub Optometrii. Jest dzięki temu specjalistą w zakresie diagnozowania wad wzroku oraz doboru korekcji optycznej, czyli okularów oraz soczewek kontaktowych.

Optyk nie zawsze musi być optomterystą. Może posiadać jedynie wiedzę z zakresu analizowania i interpretowania recept wydanych przez optyka lub optometrystę. Jego podstawowym zadaniem jest doradzanie w zakresie wyboru szkieł oraz oprawek.

Kiedy należy udać się do okulisty, a kiedy do optrometrysty?

Jeżeli zauważysz, że wzrok zaczyna szwankować i znacząco się męczy, swoje pierwsze kroki warto skierować do optometrysty. Dobierze odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe na podstawie przeprowadzonego specjalistycznego badania optometrycznego przy użyciu tablicy tekstowej, fotoptera, autorefraktometra, tonometra, biomikroskopu, oftalmometra.

Do lekarza okulisty warto wybrać się w przypadku odczuwania dolegliwości chorobowych w obrębie narządu wzroku wymagających operacji lub zabiegu. Diagnozuje i leczy on jaskrę, zaćmę czy AMD. Oczywiście optometrysta również posiada wiedzę, dzięki której jest w stanie wykryć te dolegliwości, ale nie ma uprawnień do ich leczenia oraz przepisywania leków. Często zdarza się, że po wizycie u optometrysty Klient salonu optycznego jest kierowany na wizytę do optyka.