26-04-2021

Zasady doboru okularów do twarzy

Zasady doboru okularów do twarzy

Dawniej z okularów korzystano jedynie w celu korygowania wad wzroku. Dziś stanowią one również modny dodatek uzupełniający stylizację, jak i podkreślający osobowość osoby je noszącej. Okulary stały się poniekąd wizytówką naszego wyglądu, dlatego tak dużą uwagę przywiązuje się do ich dobierania do twarzy.

Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?

Optyk w pierwszej kolejności określa kształt twarzy klienta. Podstawowa zasada jest następująca: należy wybrać okulary o odmiennym kształcie niż masz twarz. Oznacza to, że jeżeli masz okrągłą twarz, musisz wybrać oprawki o wydłużonym kształcie, a w przypadku twarzy kwadratowej najlepiej sprawdzą się okulary owalne.

Jak dobrać oprawki do typu urody, koloru włosów i oczu?

Są 4 podstawowe typy urody: wiosna, lato, jesień, zima. Salon optyczny, w którym pracują specjaliści na pewno weźmie ten aspekt pod uwagę. 

Wiosna i jesień są zaliczane do ciepłych typów urody. Warto więc zdecydować się na oprawki brązowe, złote i pomarańczowe. Do zimnego typu urody jakim jest zimna oraz lato najlepiej będą pasowały okulary w kolorach czerwonych, srebrnych oraz białych. 

Innym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest kolor włosów. Do blond włosów polecane są oprawki srebrne, złote lub miedziane. Do brązowych włosów prasują oprawki czerwone, czarne lub srebrne, a do rudych złote lub miedziane.

Wpływ na wybór okularów ma także tęczówka oczu:

  • posiadacze oczu niebieskich, zielonych i piwnych o małej intensywności mogą zdecydować się na oprawki kremowe, jasno zielone, jasno niebieskie, jasno beżowe, jasno fioletowe, oliwkowe lub mocno czerwone. Warto natomiast zrezygnować z czerni, granatu, jasnej bieli oraz ciemnego brązu,
  • posiadacze oczu szarych lub piwnych mogą zdecydować się na pudrowy róż, błękit, popiel, brąz, czerwień, delikatna zieleń, mleczny biały. Powinni natomiast unikać oprawek czarnych i jaskrawych,
  • posiadacze intensywnych zielonych, niebieskich lub brązowych oczu mogą zdecydować się na czarne, srebrne, białe lub grafitowe oprawki. Powinni natomiast unikać oprawek złotych i rudych. 

Oprawki a wielkość i kształt nosa

Jeżeli masz szeroki nos, wybierz okulary z regulowanym nanośnikiem lub mostkiem o kształcie dziurki od klucza. Szeroki rozstaw szkieł optycznie zmniejszy zbyt duży nos. 

W przypadku wąskich nosów trzeba unikać okularów z mostkiem w kształcie dziurki od klucza, a oprawki powinny być z tworzywa. 

Jeżeli masz długi nos wybierz dominujący mostek, ale bez dziurki od klucza oraz oprawkę w ciemnym kolorze. 

W przypadku krótkich nosów zalecany jest mostek metalowy oraz oprawka z mostkiem w kształcie dziurki od klucza.