04-12-2021

Recepta na okulary – ile jest ważna i jak ją czytać?

Recepta na okulary – ile jest ważna i jak ją czytać?

Podczas badania wzroku u okulisty dowiesz się, czy twoja wada pogłębiła się, czy utrzymuje się na stałym poziomie. Jeżeli będzie konieczność zmiany szkieł w okularach, lekarz wystawi receptę z odpowiednimi parametrami, którą należy zabrać ze sobą do salonu optycznego. Na tej podstawie optyk wyda szkła korekcyjne zgodne z twoimi potrzebami.

 

Co oznaczają symbole na recepcje od okulisty?

Recepta od okulisty wygląda zupełnie inaczej niż standardowa recepta na lekarstwa. Znajdują się na niej oznaczenia, których znaczenie warto poznać, jeżeli chcesz być świadomy, jakiego typu szkła korekcyjne zostały ci przepisane.

  1. OL i OP – oko lewe i oko prawe.
  2. Dal i bliż – wskazują, jaką masz wadę wzroku. Zaznaczane jest tutaj, czy mają zostać wykonane tzw. plusy czy minusy, czyli czy jesteś krótkowidzem czy dalekowidzem.
  3. Sfera – znajdziesz tutaj informacje, jakiej mocy mają zostać wykonane soczewki. Jest to określone w dioptriach dodatnich lub ujemnych.
  4. Cylinder – wskazuje, czy masz problem z astygmatyzmem.
  5. Oś cylindra – pozwala na korygowanie astygmatyzmu i jest podawana w stopniach od 1 do 180.
  6. Rozstaw źrenic lub PD – określa odległość pomiędzy centralnymi punktami źrenic. Mogą to być jedna lub dwie wartości.

Ile jest ważna recepta na okulary?

Każda recepta na okulary jest ważna 30 dni. Najlepiej jest zrealizować ją jak najszybciej po wizycie u okulisty, ponieważ zwiększasz tym samym szanse na dopasowanie szkieł do aktualnej wady wzroku. Ponadto, jest to motywacja dla pacjentów, aby nie zwlekali z zastosowaniem się do zaleceń lekarza. W końcu wada wzroku w każdej chwili może się pogłębić, jeżeli nie zaczniesz nosić zapisanych szkieł korekcyjnych. Pamiętaj, że w salonie optycznym nie zrealizują przeterminowanej recepty i trzeba będzie po nową ponownie wybrać się do okulisty lub optometrysty.

 

Znając powyższe informacje, świadomie zrealizujesz każdą receptę od optyka, i to w możliwie najszybszym tempie. Pamiętaj, masz na to 30 dni od wystawienia recepty!