09-11-2021

Fakty i mity na temat soczewek kontaktowych

Fakty i mity na temat soczewek kontaktowych

Choć soczewki kontaktowe w sprzedaży dostępne są od wielu lat, nadal pojawia się na ich temat wiele sprzecznych informacji. Warto sprawdzić, co jest prawdą, a co mitem.

 

1.MIT: soczewka kontaktowa może zgubić się w gałce ocznej

Nic nie jest w stanie przedostać się za oko, nawet soczewka kontaktowa. Powód jest bardzo prosty: oko jest pokryte specjalną membraną połączoną z wewnętrzną stroną powieki.

 

2. FAKT: soczewki zapewniają znacznie lepszą jakość widzenia niż okulary

W związku z tym, że soczewki są zakładane bezpośrednio na rogówkę oka, korygują wadę wzroku bezpośrednio na poziomie oka, dlatego zapewniają szersze pole widzenia i lepszą jego jakość niż okulary.

 

3. MIT: soczewki mogą przykleić się do oka

Nie ma takiej możliwości, jeżeli tylko prawidłowo je stosujesz. Wystarczy zdejmować je przed snem, zakładać suchymi dłońmi i stosować się do innych zaleceń.

 

4. FAKT: soczewki nie są opcją dla wszystkich

Istnieje spora grupa przeciwskazań do noszenia soczewek korekcyjnych. Są to m.in. jednooczność, zapalenie spojówek, zespół suchego oka, alergie, zaawansowana cukrzyca, obniżona odporność. Także niektóre leki, w tym kilka rodzajów pigułek antykoncepcyjnych mogą zdyskwalifikować cię z możliwości noszenia soczewek.

 

5. MIT: soczewki uniemożliwiają wykonanie makijażu oka

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wykonywać makijaż. Trzeba jedynie zastosować się do zasady: najpierw zakładamy soczewki, potem malujemy oczy. A także: najpierw zdejmujemy soczewki, potem zmywamy makijaż.

 

6. FAKT: soczewki mogą wypaść z oka

Może tak zdarzyć się, jeżeli w nieprawidłowy sposób je założysz, zbyt często pocierasz oczy lub masz problem z suchymi oczami. Jeżeli problem pojawia się regularnie, skontaktuj się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny.

 

7. MIT: dzieci i nastolatkowie nie mogą nosić soczewek

Nie ma fizycznych przeciwwskazań do tego, aby dzieci i nastolatkowie nie mogły nosić soczewek. Tak naprawdę jest to jedynie kwestia dojrzałości i odpowiedzialności. Przyjmuje się, że już 8-letnie dziecko jest w stanie pod niewielką kontrolą rodzica właściwie dbać o higienę i bez problemów zakładać samodzielnie soczewki.