24-08-2021

Jak rozpoznać problemy z wzrokiem u dziecka?

Jak rozpoznać problemy z wzrokiem u dziecka?

Żadnych niepokojących symptomów związanych z oczami dziecka nie należy bagatelizować. Rodzic najlepiej zna swoją pociechę i wie, że coś złego się dzieje. Natychmiast należy zgłosić się do okulisty, jeżeli dziecko siada zbyt blisko telewizora, mruży lub pociera oczy.

Obserwuj wzrok dziecka od wieku niemowlęcego

Już od okresu niemowlęcego rodzice powinni obserwować wzrok dziecka. Każdy aspekt zdrowotny ma znaczenie, także stopień rozwoju oczu. Musisz zgłosić się do specjalisty, jeżeli zauważysz zezowanie, które najczęściej pojawia się w okolicach 6 miesiąca życia. Zaniepokoić powinien cię także brak kontaktu wzrokowego z dzieckiem. Jeżeli w twojej rodzinie występują genetyczne choroby oczu, nadwzroczność lub zez, na pierwszą wizytę u okulisty trzeba zapisać dziecko po zakończeniu 1 roku życia. Warto zgłosić to już ginekologowi w trakcie ciąży lub pediatrze, który będzie kontrolował stan zdrowia dziecka. Wzrok maluszka będzie dzięki temu pod baczną kontrolą.

Objawy problemów ze wzorkiem u przedszkolaków i starszych dzieci

Większość popularnych wad wzroku rodzice zauważają w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jeżeli dziecko kwalifikuje się do noszenia okularów, zazwyczaj zaczyna mrużyć oczy, pocierać je, pojawia się łzawienie. Dziecko bardzo często narzeka również na bóle głowy, zmęczenie, nie chce samodzielnie czytać książek, ma trudność z zabawami wymagającymi koordynacji oko-ręka.

U dzieci z wadami wzroku pojawiają się także problemy z koncentracją, mylenie literek, jak i problemy z pisaniem po wyznaczonej linii.

Dlaczego twoje dziecko ma wadę wzroku?

Nie ma jednej przyczyny pojawiania się wad wzroku u dziecka. U niemowląt najczęściej występuje nadwzroczność, a w okresie szkolnym krótkowzroczność. Bez względu na przyczynę, bardzo ważne jest szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto od pierwszych chwil życia obserwować dziecko pod różnymi kątami zdrowotnymi, ale na pewno nie należy bagatelizować narządu wzroku.