12-03-2021

Na czym polega badanie wzroku u optyka?

Badanie wzroku u optyka Sosnowiec

Warto regularnie przeprowadzać badanie wzroku. Niezwykle istotna jest profilaktyka i zapobieganie rozwojowi chorób oczu. Mimo że badanie jest dla wielu osób stresujące, nie powinniśmy tego unikać. Głównym jego celem jest kontrola narządu wzroku.

Gdzie wykonać badanie wzroku?

Na badanie wzroku możesz udać się do optyka, okulisty lub optometrysty. Każdy z tych specjalistów zdiagnozuje nieprawidłowości widzenia i stwierdzi rozwój choroby. Salon optyczny jest odpowiednim miejscem do tego, aby wykonać podstawowe badanie wzroku. W jednym miejscu masz szansę wykonać profilaktykę oraz w razie potrzeby dobrać i kupić odpowiednie szkła i okulary bądź soczewki.

Istotne jest, aby badanie wzroku wykonywać regularnie co 2 lata. Jeżeli w Twojej rodzinie występują problemy z narządem wzroku, warto umawiać się na wizyty częściej, np. raz w roku.

Jaki przebieg ma badanie wzroku u optyka?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że badanie wzroku jest bezbolesne i nie warto się go obawiać. Zwykle trwa około 20 minut i polega na zebraniu podstawowych informacji o stanie Twojego zdrowia, jak i jakości widzenia. Wywiad rozpoczyna się od pytań o Twoje codzienne aktywności, jaki tryb życia prowadzisz, czy masz problem z narządem wzroku i jakie zaburzenia w tym obrębie u siebie zaobserwowałeś.

Jeżeli na co dzień lub do czytania nosisz okulary, obowiązkowo zabierz je ze sobą. Optyk porówna Twoją aktualną wadę wzroku i w razie potrzeby zapisze receptę na nowe szkła lub soczewki.

Każde badanie wzroku jest inne i uzależnione od dolegliwości, z jakimi zgłasza się pacjent. Można jego wyodrębnić pewien standardowy schemat działania:

  • Tablica Snellena pozwala na sprawdzenie ostrości widzenia – jest podstawą podczas dobierania szkieł i soczewek, ponieważ badanie polega na przeczytaniu liter z tablicy znajdującej się w pewnej odległości od pacjenta.
  • Refraktometr pozwala na przeprowadzenie komputerowego badania wzroku – określana jest również ostrość widzenia, ale w bardziej precyzyjny sposób. Wykonuje się je poprzez pomiar krzywizny rogówki oraz soczewki oka,
  • Tonometr pozwala na pomiar ciśnienia w oku – badanie jest przydatne w przypadku podejrzenia jaskry. Polega na wdmuchnięciu do każdego oka dawki powietrza.