26-11-2022

Wzrok przyczyną problemów dziecka z nauką

Wzrok przyczyną problemów dziecka z nauką

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko radziło sobie w szkole jak najlepiej. Czasem jednak pojawiają się pewne trudności, które to uniemożliwiają. Jedną z nich może być słaby wzrok. Warto jak najszybciej wybrać się do okulisty lub optometrysty, aby rozwiązać problemy z koncentracją i ogólnym rozwojem dziecka.

Profilaktyczne badania wzroku u dzieci są niezwykle istotne, szczególne w czasach wszechobecnych urządzeń elektronicznych, takich jak tablety, smartfony. Coraz młodsze dzieci z nich korzystają, a ekrany mają negatywny wpływ na kondycję wzroku. Także uwarunkowania genetyczne sprawiają, że nawet kilkulatkowie muszą nosić okulary. Im wcześniej wady wzroku zostaną wykryte, tym start dziecka w szkole będzie znacznie lepszy.

Najczęstsze choroby oczu u najmłodszych pacjentów

Dzieci poniżej 6 roku życia najczęściej chorują na nadwzroczność. Jeżeli jej rozwój będzie bez kontroli, przedszkolak będzie wzbraniał się od rysowania, nauki pisania i czytania. Zaniepokoić powinna również anomalia w ruchu gałek ocznych, a także zbieżność oczu. Dzieci mogą narzekać na podwójne widzenie, bóle głowy oraz samych oczu, szczególnie w trakcie pisania, czytania oraz rysowania. 

Kolejnym problemem może być choroba zezowa. Nieskontrolowana może wywołać niedowidzenie. Zez utrudnia czytanie i pisanie, dziecko zaczyna widzieć podwójnie i nieostro. Może dojść do zahamowania ogólnego rozwoju i braku umiejętności wykonywania podstawowych czynności, takich jak wiązanie butów, zapinanie guzików czy prawidłowe szacowanie odległości. 

U Twojego dziecka wystąpić mogą również krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Najczęściej diagnozowane są w wieku wczesnoszkolnym. Dziecko ma wtedy problemy z równowagą i koordynacją, może mieć trudności z pisaniem oraz czytaniem.

Bacznie obserwuj swoje dziecko

Dziecko samo nie powie, że nie widzi. Zwykle nie ma takiej świadomości. To dorośli powinni bacznie obserwować, czy u dziecka występują nietypowe dla jego wieku problemy z czytaniem, rysowaniem i pisaniem, a także sprawdzać ruch gałek ocznych. Każdy niepokojący objaw warto skontrolować u specjalisty.