10-08-2021

Kiedy należy wymienić okulary na nowe?

Kiedy należy wymienić okulary na nowe?

Osoby borykające się z problemami z widzeniem nie wyobrażaj sobie spędzenia nawet jednego dnia bez okularów. Wykonywanie nawet najprostszych czynności jest dla nich uciążliwe, szczególnie praca przy komputerze czy czytanie książek. Od czasu do czasu konieczna jest jednak wymiana szkieł lub oprawek.

Z badań wynika, że Polacy wymieniają całe okulary (szkła i oprawki) średnio co 2-5 lat. Na wymianę szkieł kontaktowych decydują się natomiast średnio co rok lub co dwa lata. Czy to pozytywne statystyki? Na pewno optymistyczna jest wymiana szkieł co rok lub co dwa lata, ponieważ świadczy o regularnych kontrolach u okulisty lub optyka. Zbyt długie przeciąganie w czasie wymiany szkieł czy też zakupu nowych oprawek, jeżeli posiadane są powyginane, nie przysłuży leczeniu wad wzroku.

Sygnały świadczące o tym, że musisz wymienić okulary na nowe

Najczęściej na wymianę okularów na nowe klienci salonów optycznych decydują się wtedy, gdy okulista lub optometrysta zdiagnozuje zmiany w wadzie wzroku. Noszenie zbyt słabych czy zbyt mocnych okularów może spowodować poważne problemy zdrowotne i pogorszenie jakości widzenia. Obowiązkowo należy zdecydować się wtedy na zmianę okularów na nowe.

Wymiana okularów na nowe zalecana jest także w przypadku zużycia oprawek. Materiał, z którego są wykonywane, z czasem ulega zużyciu, prezentuje się nieestetycznie, a także pojawiają się problemy z dbaniem o czystość. Z części oprawek schodzi lakier, pojawiają się odbarwienia, a białe elementy oprawek żółkną. Ponadto, trzeba również wziąć pod uwagę, że skoro zużywają się oprawki, na mikrouszkodzenia narażone są także szkła, w zasadzie za każdym razem, gdy je czyścisz. Oczywiście możesz wydłużyć ich żywotność stosując dedykowane ściereczki sprzedawane w salonach optycznych. Producenci dają na nie maksymalnie do 3 lat gwarancji.

Częściej niż dorośli oprawki i szkła muszą wymieniać dzieci. Nie dość, że dynamicznie zmienia się ich wada wzroku, to jeszcze główka ciągle rośnie, tym samym dorastające dziecko potrzebuje coraz większych oprawek. Nosząc zbyt małe okulary, pociecha może się do nich zrazić, a jednocześnie nie będzie odczuwała komfortu zarówno podczas noszenia, jak i widzenia.