05-02-2021

Co lepiej wybrać – okulary czy soczewki?

Co lepiej wybrać – okulary czy soczewki? Optyk Dąbrowa Górnicza

Część wad wzroku możesz skorygować odpowiednio dobranymi okularami lub soczewkami kontaktowymi. Oba rozwiązania mają zalety i wady. Na pewno wygodniejsze są soczewki, ale wiele osób obawia się ich noszenia, a przede wszystkim zakładania.

Soczewki lepiej korygują wady wzroku?

Cienkie, przezroczyste, nakładane bezpośrednio na powierzchnię rogówki soczewki kontaktowe gwarantują bardzo dobrą widoczność, niezależnie od warunków atmosferycznych, nie parują, a pole widzenia nie jest ograniczane przez oprawki. Przesuwają się wraz z ruchem gałki ocznej, co pozwala na swobodne obserwowanie wszystkiego, co znajduje się wokół.

Szkła kontaktowe są prawdziwym zbawieniem dla osób aktywnych fizycznie, a jednocześnie posiadających dużą wadę wzroku. Przy większości sportów noszenie okularów jest po prostu niemożliwe ze względów bezpieczeństwa.

Soczewkami można korygować większość wad wzroku. Krótko- i dalekowzroczność korygują soczewki sferyczne, a toryczne są odpowiednie przy astygmatyzmie. Dostępne są także soczewki progresywne umożliwiające widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. Są polecane dla osób powyżej 45 roku życia, u których pojawia się prezbiopia, czyli problemy z widzeniem z bliska.

Największą popularnością cieszą się soczewki hydrożelowe, które dopasowują się od kształtu rogówki. Ich pielęgnacja odbywa się przy użyciu specjalnego płynu. Optyk na pewno je zaproponuje.

Na rynku dostępne są następujące soczewki, które można nosić w trybie dziennym:

  • jednodniowe,
  • dwutygodniowe,
  • miesięczne,
  • kwartalne,
  • roczne.

Jeżeli zdecydujesz się na soczewki całodobowe, przez miesiąc nie musisz ściągać ich nawet na noc. Jest to rozwiązanie polecane dla osób mających problem z zakładaniem i ściąganiem soczewek.

Koszty przemawiają na korzyść soczewek

Tradycyjne okulary nie należą do najtańszych. Optyk poleci zakup szkieł ze specjalnymi powłokami takimi, jak antyrefleksy, anty UV czy fotochromy. Do tego należy doliczyć cenę oprawek, która zaczyna się od kilkudziesięciu złotych wzwyż. O ile na oprawach możesz zaoszczędzić, nie można tego powiedzieć o samych szkłach, których cena jest zależna od wielkości wady wzroku, jak i zastosowanych innowacji ułatwiających korzystanie z okularów.

Cena soczewek nie ma związku z wielkością wady wzroku. Do dodatkowych kosztów należy doliczyć płyn pielęgnacyjny, który kosztuje około 30 zł i starcza na 2-3 miesiące.